16.07.2018 | 16:22

  Сьогодні, 16 липня, на базі кав‘ярні «Кава авеню» відбулася прес-конференція директора Волинського обласного центру зайнятості Романа Романюка, після якої відвідувачі відправилися у прес-тур на підприємства ТОВ «МОДА-ТЕКС» та «ТОПО ПОВДЕР КОТІНГ КО.ЛТД». Разом із представниками мас-медіа обговорили тему інвестиції у Волинь, адже кількість іноземців на підприємствах щороку зростає.

  – В Україні роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видає територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. Станом на 1 липня 59 роботодавців використовують працю 103-х іноземних громадян на підставі виданих дозволів. Це єдина платна послуга служби зайнятості, яка надається працедавцям на обласному рівні, – резюмував керівник обласної служби.

  За словами Романа Романюка, розмір плати за видачу або продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства залежить від категорії іноземців та строку, на який видається (продовжується) дозвіл. Так, від 1 до 3 років – для категорії засновників та учасників підприємств, розмір плати становитиме 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня календарного року, в якому подані документи (у 2018-му – 10 572 грн).

  Для отримання або продовження дозволу для найманого працівника до одного року потрібно заплатити 4 прожиткових мінімуми (7 048 грн). Якщо ж документи потрібно оформити лише на термін до 6 місяців, то в такому випадку потрібно сплатити суму, рівну 2-м прожитковим мінімумам (3 524 грн). Усі кошти надходять на рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

  Директор Волинського обласного центру зайнятості зазначив, що упродовж І-го півріччя цього року на рахунок Фонду уже надійшло 606 тис. 128 грн за видачу або ж продовження дії дозволу на застосування праці іноземців.

  Так, Роман Романюк зазначив, що географія іноземців представлена 19-ма державами: Китай – 38, Польща – 17, Туреччина – 13, Білорусь – 8, Литва – 7, Німеччина – 4; Італія – 3; Росія – 3; Словаччина – 2; Азербайджан – 2; Нідерланди – 2, інші – Швеція, Сербія, Болгарія, Узбекистан, Вірменія, Молдова, США, Лівія.

  Директор Волинського обласного центру зайнятості розповів, що у кваліфікаційному розрізі 52% – представники інших країн, які обіймають керівні посади, а 48% – кваліфіковані працівники.

  Начальник відділу організації надання послуг роботодавцям Оксана Меріда ознайомила присутніх із алгоритмом отримання дозволу: переліком необхідних документів, термінами подачі та випадки відмови в отриманні документа.

  Після обговорення основних показників учасники відправилися на підприємства, аби «в живу» побачити, як, скільки та де працюють закордонні спеціалісти.

  Першим відвідали ТОВ «ТОПО ПОВДЕР КОТІНГ КО.ЛТД», керівник якого Чен Дуншен – громадянин Китаю (один із засновників юридичної особи). Підприємство виробляє лакофарбову продукцію, друкарську фарбу та мастику. На виробництві працюють 23 особи, з них 5 – громадян Китаю, які отримали відповідні дозволи. Нині вони працюють на посадах директора, помічника керівника підприємства, готувача лаків, фарб та левкасу, менеджера, підсобного робітника. Окрім китайців, на підприємстві є й 18 українців. Екскурсію виробництвом провела помічник директора китаянка з європейським ім¢ям Світлана (вона сама його вигадала, аби легше було спілкуватися – авт.). Гості розпитували пана Чена, який щиро розповів про переваги роботи саме на його підприємстві.

  До речі, нині видано лише 1 дозвіл, і він досі діє, на посаду, яка не потребує кваліфікації. Це – підсобний робітник на ТОВ «ТОПО ПОВДЕР КОТІНГ КО.ЛТД».

  Потому учасники прес-туру відвідали ТОВ «МОДА-ТЕКС». Ним керує Мурат Темуралай, громадянин Туреччини (один із засновників юридичної особи). Підприємство спеціалізується на виробництві одягу. Загалом на ньому працює 306 осіб (включно із Тернопільською філією підприємства), з них 2 – громадяни Туреччини, які отримали дозвіл і обіймають посади директора та заступника директора.

  Роман Романюк перерахував низку переваг застосування праці іноземців. До «плюсів» належать: залучення інвестицій,  створення нових робочих місць, легалізація праці, сплата податків, впровадження досвіду управління іноземних країн, практика навчання українців на виробництві, надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Проте є ймовірність поширення інфекційних хвороб через спрощену систему отримання дозволу без довідки іноземця про стан здоров’я та легалізація перебування на території України (для засновників підприємств, які не створюють робочі місця після реєстрації ПОУ).

  На останок директор Волинського обласного центру зайнятості анонсував:

  – Під завісу року ми плануємо видати 300 дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства роботодавцям, які провадитимуть бізнес на теренах країни. Адже роботодавці можуть отримати дозвіл не залежно від місця реєстрації та провадження бізнесу.

Відділ інформаційної роботи Волинського ОЦЗ