13.08.2020 | 12:41

Перед тим, як почати шукати роботу, необхідно чітко усвідомлювати, яку ви хочете та де її шукати. Пошук роботи = пошук вакансій. Де їх шукати? Підказуємо!

  • Державна служба зайнятості єдина офіційна безоплатна база вакансій в Україні! Центр зайнятості має для тебе такі ресурси:
  • сайт державної служби зайнятості https://vol.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy, де розміщені всі офіційні пропозиції працевлаштування, які є в базі державної служби зайнятості;
  • можливість розмістити власне резюме;комп’ютери вільного доступу з виходом у мережу Інтернет;
  • інформація у секторі самостійного пошуку роботи;
  • організація онлайн-співбесід із роботодавцем;
  • ярмарки вакансій тощо.

Один із напрямів пошуку роботи – відвідування ярмарків вакансій та інших масових заходів, які організовує служба зайнятості. Це дозволить вам ознайомитись з різними роботодавцями, умовами роботи, отримати додаткову корисну інформацію щодо шляхів працевлаштування.

  • Сайти з пошуку роботи – перегляд вакансій на сайтах надає можливість визначити, які вимоги висувають до претендентів та пропонуєть рівень заробітної плати.

У пошуковому рядку ви можете обрати вакансії за пріоритетним для себе критерієм (професія, сума заробітку, регіон тощо) або за декількома з них. Якщо ви досвідчений користувач Інтернету – доцільно розмістити резюме на декількох сайтах пошуку роботи і оформити підписку на вакансії – у вас буде можливість у зручний для себе час ознайомлюватися з найактуальнішими вакансіями.

  • Соціальні мережі. Більшість із нас активно користуються соціальними мережами і месенджерами Facebook, TelegramWeb, Linkedln, Instagram. Користуючись ними, ми маємо можливість не лише спілкуватись, але й дізнаватись певну інформацію, у тому числі й щодо пошуку роботи. Це можуть бути спеціалізовані сторінки або оголошення в спеціалізованих групах. Кадрові служби багатьох компаній усе частіше розміщують свої вакансії в Інтернеті – на сторінках своїх компаній або в спеціалізованих групах. Зважайте, що вони проводять самостійний пошук і добір кандидатів, опрацьовуючи резюме, розміщені в Інтернет.

До речі, все більше роботодавців під час відбору претендентів на вакантні посади також аналізують наші сторінки в соціальних мережах. Якщо ви націлені на кар’єрне просування або пошук роботи «на перспективу», готові до зміни місця роботи і навіть проживання – вам варто звернути особливу увагу на Linkedіn. Потрібно свідомо створити та заповнити власний профіль, забезпечити «активність» у ньому та аналізувати інформацію за обраним напрямом.

  • Особисті контакти. Це чи не найбільш розповсюджений спосіб пошуку роботи, адже рівень довіри до рекомендацій значно вищий, аніж до, скажімо, звичайного оголошення на сайті. Також роботодавці більш уважно розглядають кандидатів, які рекомендовані їх співробітниками. Проте, не варто забувати про те, що інформація, яка передається від людини до людини може викривлюватись та не відповідати реальному стану справ. Тому інформацію, яку ми отримуємо, потрібно аналізувати і перевіряти. Отримавши інформацію про вакантне місце, обов’язково з’ясуйте, за якою адресою розташоване підприємство (роботодавець), яким видом діяльності воно займається і з ким потрібно контактувати
  • Засоби масової інформації (преса, радіо, телебачення) також можуть надати нам інформацію про актуальні вакансії. Звертайте увагу на повідомлення про відкриття нових підприємств.
  • Кадрові агентства виконують оплачувані компаніями-роботодавцями замовлення на пошук і добір персоналу. Шукачі роботи ці послуги не оплачують. Агентства з працевлаштування, як правило, беруть плату з шукачів роботи, які звернулися по допомогу в працевлаштуванні.

Визначивши рівень своїх навичок та знать, співставивши їх з вимогами до бажаної вакансії, необхідно оцінити ту відстань, яку треба здолати, щоб відповідати вимогам роботодавця та отримати можливість працевлаштування. При пошуку вакансій варто скористатися всіма джерелами з пропозиціями щодо працевлаштування.

Виникають питання щодо пошуку роботи? Звертайся по консультацію до фахівців центру зайнятості: (0332) 72-52-40.

Використовуй лайфхаки та стань успішним!