17.04.2018 | 16:08

Особливості ринку праці у сільській місцевості зумовлюють певну специфіку форм, методів і технологій надання соціальних послуг сільським мешканцям. На обліку в службі зайнятості близько 50% безробітних області - це жителі сільської місцевості. В сучасних умовах господарювання аграрний сектор економіки потребує підвищення професійних компетенцій сільських жителів. Для забезпечення життєздатності їхнього господарства та конкурентоспроможності, служба зайнятості започаткувала освітній проект «Зимова агрошкола», який уже діє кілька років поспіль.

Упродовж 2008-2018 років відбулося 10 сезонів проекту, які реалізовувалися в період «міжсезоння» - з листопада до березня. Це саме той період року в житті селянина, коли будують плани, вивчаються нові можливості задля ефективного господарювання, збільшення врожайності та отримання прибутку. Починаючи із малого, з часом, цей проект об’єднав навколо себе значну кількість представників державних установ, громадських об’єднань, підприємців малого та середнього бізнесу, членів особистих селянських господарств, безробітних з числа сільського населення. Постійними партнерами служби зайнятості стали фахівці Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації та управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій, Волинського обласного центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів агропромислового комплексу, Волинського інституту агропромислового виробництва української академії аграрних наук, Луцької державної сортодослідної станції, ВАТ «Волиньрибгоспу», Обласного управління ветеринарної медицини, Обласного об’єднання бджолярів, громадської організації «Об’єднання виробників плодово-ягідної продукції України «Ягідник», консультанти-практики.

У десятому сезоні до проекту долучилися і нові партнери з числа сільськогосподарських товаровиробників: ФГ «Велес», ФГ «Дари Волині», ТзОВ «Старий Порицьк», «Компанія «Наталка», ТзОВ «Екопель», ТзОВ «Екоферма», СДП «Фенікс-Агро», ТзОВ «Баффало».

За період роботи проекту «Зимова агрошкола» проведено 1746 семінарів для понад 25 тисяч слухачів. Напрямки і тематику семінарів урізноманітнювали упродовж 10-ти років. У першому сезоні школа працювала за 8-ма напрямками, у другому – 14-ма темами, в третьому сезоні – 19-ма темами, четвертому – 20-ма напрямками, в п’ятому та шостому – за 25 напрямками, в сьомому та восьмому – 29 темами, в дев’ятому – 30 напрямками, в десятому – 33 напрямками.

Найбільше учасники школи цікавилися семінарами на теми: «Аграрні розписки в Україні», «Можливості створення сільськогосподарських кооперативів», «Програми підтримки сільгоспвиробників з державного та місцевого бюджетів», «Підтримка галузі тваринництва та ОСГ», «Технологія вирощування та переробки фруктів і овочів. Первинна обробка і зберігання овочів та фруктів, плодово-ягідної продукції» та інші.

За десять сезонів агрошколи власну справу започаткували майже 1,9 тисячі осіб, зокрема, за такими напрямками: промислове вирощування та реалізація малини; вирощування та реалізація зернових і технічних культур; вирощування вишневого саду; бджолярство; вирощування та реалізація риби; вирощування свиней; реалізація сільськогосподарського інвентарю.

Сьогодні естафету освітнього проекту підхопили об’єднані територіальні громади, які вважають актуальним забезпечення життєздатності сільського господарства, його конкурентоспроможності, об’єднання в кооперативи членів ОСГ, підвищення іміджу підприємництва в галузі сільського виробництва. Зокрема, в Зимнівській ОТГ відбулася конференція «Перспективи розвитку галузі АПК в умовах децентралізації». У Дубечненській ОТГ провели робочу зустріч з керівниками агропромислових формувань та власниками особистих селянських господарств з питань сільськогосподарської кооперації та державної підтримки аграріїв у 2018 році. У Смолигівській ОТГ проведено конференцію з питань розвитку ягідництва.

Робота в проекті і надалі передбачає відкриття багато сучасного і нового, відповідно до реалій та потреб життя сільського населення. Очікуємо, що перехід проекту на новий рівень стане поштовхом у розвитку громад, шляхом створення нових робочих місць у сфері самозайнятості.

Відділ організації профорієнтації ОЦЗ