01.12.2017 | 16:02

1 грудня у Волинському обласному центрі зайнятості зібралися представники влади, громадських організацій, роботодавці, аби обговорити актуальні питання зайнятості осіб з інвалідністю. Тема важлива для суспільства, яке має створити усі умови для повноцінного життя людей з обмеженими фізичними можливостями.

Директор обласного центру зайнятості Роман Романюк представив учасникам заходу партнерів, які допомагають службі зайнятості у справі ефективного надання соціальних послуг найбільш вразливій категорії безробітних. Впродовж 5 останніх років понад 1,5 тис. волинян з інвалідністю отримали роботу за сприянням фахівців центрів зайнятості. «Працюємо індивідуально, з особливою увагою до кожного, вивчаємо можливі шляхи трудової реабілітації, – зазначив керівник. - Забезпечено безперешкодний доступ до приміщень – усі центри зайнятості обладнані пандусом та кнопками виклику для надання соціальних послуг, обладнані спеціальні місця для доступу до Інтернет-ресурсів з пошуку роботи, а також інформації про можливості працевлаштування».

Впродовж січня-листопада 2017 року 1310 осіб з інвалідністю скористалися послугами обласної служби зайнятості. У результаті: 280 безробітних осіб з інвалідністю працевлаштовано; 4 - одержали виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності; 104 - за направленням служби зайнятості проходили професійне навчання; 160 - брали участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру; 1286 - скористалися профорієнтаційними послугами.

Станом на 30.11.2017 року в базі даних служби зайнятості області актуальними є 76 вакансій, на які можуть бути працевлаштовані особи з інвалідністю за професіями та спеціальностями: інженер-конструктор, інженер-програміст, юрисконсульт, спеціаліст державної служби, столяр, фахівець з розширення ринку збуту (маркетолог), менеджер (управитель) з персоналу, касир торговельного залу, машиніст насосних установок, манікюрник, підсобний робітник, швачка, токар, цукерник, продавець продовольчих товарів, оператор заправних станцій, прибиральник службових приміщень та інші.

Директор департаменту соціального захисту ОДА Оксана Гобод підтримала слова керівника служби зайнятості щодо необхідності соціальної реабілітації осіб з інвалідністю за допомогою праці та залучення до активного життя. В області, за її словами, проживає майже 82 тис. осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Керівник Волинського відділення Фонду соціального захисту інвалідів Валерій Шевчук зупинився на нормативах щодо працевлаштування осіб з інвалідністю для підприємств, організацій та установ, що мають більше восьми найманих працівників. На даний час в області працює 10 тис. інвалідів. Залишається

актуальним питання мотивації їх до зайнятості попри усі перепони, які створюють сучасні умови життя.

Вдячність працюючим особам з інвалідністю, що не бояться труднощів і сумлінно трудяться на користь суспільству, висловив директор центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-І» Олександр Мацан. «Окремі виконують роботу краще, ніж здорові! І це в будівельній фірмі,»- зазначив роботодавець. Керівник підприємства ще потребує на роботу осіб з інвалідністю, які готові працювати в будівельній галузі. І співпрацює у цьому напрямку з фахівцями Луцького міського центру зайнятості.

Пропозиції таких осіб для працевлаштування дала роботодавцю присутня за заході керівник ГО «Волинський фонд активної реабілітації неповносправних» Анна Шевчук. За її словами, навіть тимчасова праця – це та соломинка, яка тримає і мотивує до подальшої самореалізації осіб з інвалідністю.

Яскравим прикладом такої внутрішньої мотивації є історія Сервера Зейнідінова, який переселився вимушено із АР Крим і започаткував на Волині власну справу за допомогою служби зайнятості. Тепер успішно працює як роботодавець.

Представили на зустрічі також позитивну практику організації громадських робіт для осіб з інвалідністю, зокрема, щодо супроводу незрячих. Представник Волинського осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації інвалідів зору «Генерації успішної дії» Леся Хижук зазначила, що співпраця у цьому напрямку з Луцьким центром зайнятості тривала і потребує продовження.

Підсумовуючи спілкування, директор обласного центру зайнятості Роман Романюк закликав усіх до об’єднання зусиль у напрямку підтримки, допомоги, сприяння особам з інвалідністю, аби вони гідно жили і працювали на рідній землі.