27.04.2018 | 16:00

 27 квітня на платформі СП ТОВ «Модерн-Експо» відбулося засідання Територіальної тристоронньої соціально-економічної ради під керівництвом голови Володимира Цибульського за участю представників облдержадміністрації, профспілок, роботодавців, служби зайнятості.

  Заступник директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, секретар ради Олена Комар запропонувала, за клопотанням об’єднання роботодавців, внести зміни до складу ради, яке прийняли одностайно.

  Трудова міграція та низька заробітна плата працівників, залучених до будівництва об’єктів за бюджетні кошти – актуальні питання, які обговорили під час тристоронньої ради. Як зазначив Володимир Цибульський, проблема відтоку працездатного населення за кордон наразі –  майже проблема національного масштабу, її як і соціальну безпеку розглядали на засіданні Кабінету Міністрів. Окрім того, керівник проаналізував навантаження осіб пенсійного віку на економічно активне населення, яке вже  сьогодні є досить загрозливим.

  Директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк розповів присутнім про стан ринку праці Волині, його тенденції у 2013-2017 роках. Проаналізував динаміку економічно активного населення в області, зазначивши, що наразі, менше 49% зайнятого населення і є найнижчим показником із 2013 року. Ситуація щороку стає дедалі складнішою.

Керівник центру зайнятості поінформував і про заходи, які проводять фахівці  служби для зменшення відтоку працездатного населення за кордон. Ознайомив із статистикою видачі робочих віз Генеральним консульством Республіки Польща для українських громадян у розрізі 2013-2017 років, зауваживши: порівняно із 2014 роком, їх кількість зросла більш ніж у 4 рази. Це відчутно впливає на сучасний ринок праці і є негативним явищем, зважаючи на відтік робочої сили, кваліфікованих спеціалістів, особливо серед молоді. Зазначив, що у трудової міграції є і позитивні моменти, адже працівники набувають нового досвіду, збільшують валютний ресурс нашої країни, вивчають іноземні мови, тим самим підвищують рівень добробуту, зменшують соціальну напругу поміж населення.

  - Серед інструментів, які використовує служба зайнятості для пом’якшення ситуації на ринку праці та зменшення трудової міграції – створення центрів кар’єри при навчальних закладах та Центрів розвитку підприємництва на базі трьох центрів зайнятості і в планах відкриття в червні четвертого у Володимирі-Волинському, а також співпраця із соціальними партнерами, територіальними громадами, засобами масової інформації (інформування про вакансії у газетах «Монітор Волинський» та «Волинський ринок») для популяризації соціально-відповідальних роботодавців, які гарантують соціальний захист працівникам та достойну заробітну плату, – зазначив директор обласного центру зайнятості.

  Роман Романюк вніс пропозицію для Проекту рішення Територіальної ради, щоб територіальні громади забезпечили можливість виділення коштів з місцевих бюджетів для підтримки підприємницьких ініціатив серед безробітних громадян, які перебувають на обліку в службі зайнятості, запровадити систему підтримки роботодавців за працевлаштування безробітних на перше робоче місце, а також звернення до Федерації роботодавців долучитися до інформаційної капманії служби зайнятості «Живи і працюй в Україні».

  Виступ Романа Романюка прийняли до уваги та підтримали озвучені пропозиції. Генеральний директор СП ТОВ «Модерн-Експо» Петро Пилипюк долучився до обговорення проблеми трудової міграції, відзначивши, що українські трудові мігранти їдуть на роботу в Польщу не лише через недостатній рівень заробітної плати, але й можливості отримання низьких кредитів на житло та соціальні гарантії. Його компанія у цьому році планує збільшити фонд оплати праці на 30 мільйонів гривень, що в середньому підвищить заробіток на 16%. Наразі середня заробітна плата на підприємстві близько 14 тисяч гривень. Окрім заробітної плати працівники мають дотацію на харчування. Усі ці заходи спрямовані на якість роботи, збереження трудового колективу та його розвиток. Петро Пилипюк навів приклад, що не завжди висока заробітна плата може втримати працівника в Україні – відсутність пільгового житлового кредитування для молоді є тим чинником, який стимулює до міграції за кордон.

  Голова правління організації роботодавців будівельної галузі Волинської області, голова наглядової ради «ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Володимир Чорнуха підкреслив актуальність підвищення розміру заробітної плати будівельників, зайнятих на будівництві об’єктів, які реалізовують за рахунок усіх рівнів бюджетних коштів. Наразі досить суттєва різниця між ставками заробітної плати працівникам, які працюють на будівництві житла та соціальних об’єктів.

  Не менш болюче питання, яке обговорили учасники Ради – виплати заробітної плати «у конверті».

  Про удосконалення існуючих правових норм, пов’язаних із відшкодуванням витрат на виплату пільгових пенсій особам, які працюють на роботах з шкідливими і важкими та особливо важкими умовами праці, говорив заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області Олег Трибощук.

  Доповіді заслухані, а відповідні рішення прийнято до Проекту звернень  Національної тристоронньої соціально-економічної ради та Федерації роботодавців України.

 

Сектор інформаційної роботи Волинського ОЦЗ.