Луцький геріатричний пансіонат – соціальний заклад, в якому нині надають допомогу для 170-ти мешканців, 49 з яких внутрішньо переміщені українці. Штат працівників великий, але недостатньо, тож керівництво закладу звернулися за допомогою до служби зайнятості, зокрема, скористалося компенсаційною програмою за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю.
Не секрет, що перелік послуг служби за останні роки значно виріс. Нам є що запропонувати не лише пошукачам роботи, а й роботодавцям. Так, наразі діють вісім компенсаційних програм, які допомагають полегшити фінансові витрати компаній, а також зберегти і примножити кадровий потенціал. Однією з них і скористалася дирекція закладу, взявши на роботу людину з інвалідністю ІІ групи.
За умовами програми роботодавець отримав компенсацію фактичних витрат, максимальний розмір якої для цієї категорії осіб нині становить 10 мінімальних заробітних плат. Для працівника, який займається ремонтом та облаштуванням території на ці кошти закупили інструменти і обладнання, які значно полегшують йому роботу.
Директор пансіонату Алла Гнатюк підкреслила: «Така допомога для бюджетних організацій на вагу золота, адже у центрі зайнятості вдалося знайти не лише фахівця, а й фінанси, яких часто бракує».
Олександр – новий працівник пансіонату зізнається: «Робота мені подобається, гарний колектив, є чим працювати. Новими інструментами теж задоволений, бо з ними набагато легше стало. Хто хоче щось робити, той обов’язково знайде можливості, це я можу сказати точно», – поділився чоловік.
Поза тим, начальник управління реалізації політики зайнятості Волинського ОЦЗ Оксана Меріда підкреслила: «Компенсаційною програмою можуть скористатися абсолютно усі роботодавці області, які мають найманих працівників і сплачують податки».
При цьому порядок дій дуже простий: роботодавець, який працевлаштовує осіб з інвалідністю І або ІІ групи, повинен облаштувати робоче місце, закупивши допоміжні засоби для роботи, за які згодом отримає компенсацію.
Граничний розмір компенсації:
10 мінімальних заробітних плат (71000 грн) за облаштування робочого місця для людини 2 групи інвалідності;
15 мінімальних заробітних плат (106 тис. 500 грн) за облаштування робочого місця для людини 1 групи інвалідності;
Важливо, що пакет відповідних документів у паперовій чи електронній формі, потрібно подати до центру зайнятості не пізніше, ніж за 90 днів з моменту працевлаштування людини. Виплата коштів здійснюється упродовж 5-ти робочих днів з дня прийняття рішення про надання компенсації на рахунок роботодавця.
Детальніше про цю програму можна прочитати тут: https://www.dcz.gov.ua/storinka/kompensaciya-za-oblashtuvannya-robochyh-misc-osib-z-invalidnistyu-0