03.12.2019 | 22:17

Упродовж року Волинська обласна служба зайнятості реалізовувала два унікальні проєкти – «Територія майстерності» та «Успішна громада». Підведення підсумків цих ініціатив відбулося сьогодні, 3 грудня, під час форуму «Розвиток заради майбутнього» за участі представників влади, об’єднаних територіальних громад, менторів, партнерів проєктів. Результати спільної роботи презентував директор Волинського обласного центру зайнятості Роман Романюк.

«Ми сьогодні хочемо підкреслити важливість цих ініціатив, розповісти про результати і  поділитися позитивом від того, що Волинь отримала багато нового. “Успішна громада” – проект, націлений на допомогу об’єднаним територіальним громадам. Ми розуміємо, що сьогодні це структури, яким потрібна підтримка і допомога в багатьох питаннях, зокрема і кадрових.  Другий, не менш цікавий проект – “Територія майстерності“. Його основна аудиторія – жителі сільської місцевості та ОТГ. Ми ставили за мету, аби незайняте населення, не залежно від перебування на обліку в службі зайнятості,  переймало досвід успішних людей, розуміло, що й у селі можна займатися улюбленою справою, отримувати хороші результати роботи і задоволення від того, чим займаєшся, зокрема й фінансове», – зазначив Роман Романюк.

«Мені дуже приємно сьогодні бути з вами. Адже цей захід – не просто підсумок  проектів, які реалізовував Волинський обласний центр зайнятості. Зараз у фокусі – розвиток громад. Ці два проекти допомогли жителям ОТГ стати більш конкурентоздатними і вирішити головні завдання, які стоять перед нами – питання зайнятості та самозайнятості населення. Від успішності ОТГ залежить успіх розвитку області. Від того, наскільки громада себе знайде і реалізує, залежить і те, якою наша область буде на українському та міжнародному ринках. Бажаю вам сьогодні конструктивної дискусії, щоб наша область стала територією майстерності та успіху», – звернувся у вітальному слові заступник начальника управління – начальник відділу залучення інвестицій та європейської інтеграції управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції Волинської обласної державної адміністрації Андрій Ткачук.

«Ми створювали ці проекти задля того, аби допомогти клієнтам служби зайнятості самовдосконалюватися, самореалізовуватися, розвиватися. Ми хотіли дати людям можливість пізнати себе. Проводили зустрічі з менторами, з консультантами, з практиками. Люди повірили в себе і багато хто впевнився в тому, що хобі може стати бізнесом. На початках ми орієнтувалися лише на сільське населення. Коли  ж зрозуміли, що аудиторія виходить за такі межі – удосконалили проект “Успішна громада” і так з’явилася “Територія майстерності”. Справді хотілося, щоб кожна людина була успішною і реалізованою», –  зазначила ініціатор проектів, начальниця відділу організації профорієнтації Волинського обласного центру зайнятості Наталія Балакіна.

Директор Волинського ОЦЗ Роман Романюк наголосив, що  вся увага фахівців обласної служби зайнятості впродовж реалізації проектів була спрямована на задоволення потреб громад і їх розвиток. «Ми розуміємо, якщо роботодавці на території громади будуть якісно, активно та ефективно працювати в повністю укомплектованих штатах, то це, відповідно, буде сплата податків на доходи фізичних осіб, як головного елементу надходження до власного бюджету ОТГ. Ми провели опитування в усіх громадах і поступово, відштовхуючись від результатів, починали робити перші кроки в роботі над проектами», – розповів очільник організації.

Упродовж  січня-жовтня 2019 року на обліку в службі зайнятості перебувало 12 304 жителів об’єднаних територіальних громад (54,7 %). У рамках роботи проектів працевлаштували 6 424 осіб. Окрім того, 1 069 безробітних, які проживають на території об'єднаних територіальних громад, проходили професійне навчання та 128 безробітних здобули професію під потребу ОТГ. Серед професій, здобутих під потребу громади – рибовод, верстатник деревообробних верстатів, електрогазозварник, кравець,  кухар, перукар (перукар-модельєр), тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів.

У рамках проєкту «Успішна громада» охочих навчали проектній діяльності. Тепер жителі селища міського типу (смт) Торчин вивчають питання створення молодіжної ради. Започаткований конкурс на визначення кращих ініціатив жителів Торчинської ОТГ на 2019 рік. Конкурс місцевих ініціатив започаткували у Дубечненській ОТГ. У смт Голоби громада напрацювала пріоритетні напрямки розвитку молоді для коригування з діючою Стратегією розвитку Голобської ОТГ. У місті Ківерці розробляють проекти з велоспорту, юридичних консультацій, захисті прав дітей із неблагополучних сімей. У селі Колодяжному – проєкт реставрації музею-садиби Лесі Українки. В місті Устилуг – створення на базі дитячого садочка зони для розвитку дітей із ДЦП. У Смідинській ОТГ розпочала роботу молодіжна рада.

Приємно і гордо, що за сприяння служби зайнятості власну справу започаткували 124 безробітних, із них 32 – жителі ОТГ. Так, безробітні знайшли себе у сільському господарстві (равликова ферма, вирощування та реалізація картоплі); наданні послуг (фотопослуги, приватний стоматологічний кабінет, надання архітектурних послуг, бухоблік та аудит, консультування з питань оподаткування, надання послуг мобільного харчування); виробництві (зварювальний бізнес у домашніх умовах, виробництво  дерев’яних піддонів); оптовій та роздрібній торгівлі (торгівля запчастинами до побутової техніки, роздрібна торгівля молочними продуктами, оптова та роздрібна торгівля системами опалення, сантехнікою, дитячим одягом, електротоварами, аксесуарами для мобільних телефонів.

Реалізовувати ініціативу Волинської обласної служби зайнятості допомагали хороші партнери. Зокрема: ГО «Волинський Інститут Підтримки та Розвитку Громадських Ініціатив», Волинський відокремлений підрозділ Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування», Центр надання вторинної правової  допомоги, Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Управління держпраці, роботодавці, місцеве самоврядування, управління пенсійного фонду, компанія «УкрМілкІнвест»

У тісній співпраці з надійними партнерами відбувалося і впровадження проєкту «Територія майстерності». Ця ініціатива мала на меті підвищення професійних компетенцій сільських жителів, сприяння розвитку підприємництва  в аграрному секторі, розвиток мережі менторів та експертів в агросекторі, напрацювання бази кейсів щодо ефективного працевлаштування, розвитку бізнесу, побудови професійної кар’єри в агросекторі, ефективне використання агроресурсів.

Фахівці служби зайнятості спільно з менторами та практиками в конкретних сферах  проводили навчальні семінари, тренінги за тематичними напрямками; практичні майстер-класи; майстер-класи в режимі онлайн-конференцій; презентації професій та роботодавців агросектору; економічні екскурсії на агровиробництво; робочі зустрічі з соціальними партнерами,  консультантами-менторами; зустрічі з успішними представниками професій, галузі.

Загалом провели 308 заходів, у яких взяли участь 5 119  осіб, 109 соціальних партнерів. Як результат – 255 осіб працевлаштовані в сфері сільського господарства, 108 – здобули професію для агросектору, 10 – започаткували власну справу.

«І для Волинського обласного центру зайнятості, і для мене особисто реалізація двох унікальних проектів була своєрідним випробуванням протягом року. На нашу думку, ці ініціативи знайшли хороше відображення серед жителів Волинської області, серед наших клієнтів, які постійно відвідували семінари, тренінги, майстер-класи за участі компетентних менторів. Кращі практики в певних галузях ділилися з клієнтами служби зайнятості своїм досвідом, емоціями, знаннями. Дякую своїм колегам і соціальним партнерам за те, що відповідально протягом цілого року працювали, прагнучи досягти результату, бажаючи примножити все те, що ми вміємо», – резюмував директор Волинського ОЦЗ.

Відділ інформаційної роботи Волинського ОЦЗ