У фокусі засідання Волинського обласного координаційного комітету сприяння зайнятості – працевлаштування молоді, стартапи від держави та запобігання трудовій міграції. Представники влади, роботодавців та профспілок про це говорили сьогодні, 14 червня.
– Під час дії воєнного стану питання зайнятості, легального працевлаштування, запобігання трудовій міграції лежить у фокусі усіх сторін соціального діалогу, – акцентувала голова комітету Іванна Дубинка-Філозоф. – Нам потрібен контроль за дотриманням трудового законодавства, конкурентні заробітні плати, забезпечення гідних й безпечних умов праці та соціальні пакети працівникам, а також створення нових робочих місць.
Про зайнятість молоді, основні проблеми та підходи до їх вирішення товариство поінформував генеральний директор ПрАТ «СКФ Україна» Богдан Волчок. Доповідач керувався результатами опитування "Барометр якості життя", проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом із дослідницькою компанією Gradus Research. Згідно з ним, більшість українців у віці до 35 років вважає свій дохід недостатнім для якісного життя. Серйозним викликом є значний відтік дітей і молоді за кордон. Водночас варто враховувати, що зарубіжні країни зацікавлені в залученні кваліфікованої робочої сили. Саме тому ризики неповернення студентської молоді після закінчення навчання за кордоном – дуже високі. Також вразливим на ринку праці залишається населення віком 18-35 років і понад 51 рік.
– Загалом по Україні частка молоді до 25 років становила 13%. При цьому найбільше молодих людей працювало на великих підприємствах - 14%. На середніх підприємствах частка молоді становила 9%, а на малих та мікропідприємствах – по 7%. 25 відсотків зайнятої молоді віком до 25 років зайняті у готельно-ресторанному бізнесі та фінансах. Варто відзначити збереження великої частки молоді на підприємствах секторів торгівлі й добувної промисловості. Незначний відсоток молоді працює на підприємствах з нерухомості (6%), водопостачання (6%), транспорту, освіти та сільського господарства – по 10%, – процитував статистичні дослідження Богдан Волчок.
Серед найважливіших проблем, з якими зіштовхується бізнес під час війни, було відзначено брак робочої сили внаслідок мобілізації та міграції працівників.
Представник роботодавця вбачає зменшення навантаження у цьому сегменті, шляхом підвищення ефективності державної політики зайнятості в напрямі розвитку бізнес-середовища та стимулювання розвитку підприємництва (програми із фінансування розвитку МСБ, підтримка та заохочення внутрішньої релокації бізнесу, залучення іноземних інвестицій в економіку України вже зараз). Також позитивно вплинуть поліпшення якості профосвіти за рахунок дуальної форми навчання й зміни у трудовому законодавстві.
Директор Волинського обласного центру зайнятості Алла Куцин додала:
- Із понад 12 тисячі безробітних 3 712 молоді люди до 35 років. Найбільше молодь працює продавцями, бухгалтерами, водіями, офіціантами, менеджерами. Хороший стимул для роботодавців брати на роботу молодь - це компенсація 50 відсотків заробітної плати, які відшкодовують через фонд служби зайнятості у графіку місяць через місяць упродовж року. Проте від квітня, момент старту проєкту, жоден роботодавець не подав документів.
Про компенсацію роботодавцю за працевлаштування молоді на перше робоче місце чи новостворенне – читайте за посиланням.
Яна Романюк, в. о. директор обласної комунальної установи «Волинський обласний молодіжний центр», додала своє бачення:
- Нині молодь уже працює на третьому курсі. Вона хоче все і відразу. І як тільки молоді люди зрозуміють, що вони себе вичерпали на цьому напрямі, то шукають шось краще. Молодь – мобільна. І роботодавцям варто це врахувати. А збільшення премії чи інших бонусів їх не зупинить, а затримає на місяць-другий.
Про нові урядові програми безповоротних грантів для створення та розвитку власного бізнесу, грант для ветеранів та членів їхніх сімей поінформувала директор Волинського обласного центру зайнятості Алла Куцин:
- За місяць проєкту «єРобота» буде рік. За цей період 48 переможців створили новий бізнес, а 136 – розширили уже діючий. Завдяки цьому у минулому році було створено понад сто робочих місць, а цьогоріч ми очікуємо ще 115. Нині уже створено 139 робочих місць. За напрямками діяльності, то грантоутримувачі відкривали кав’ярні, станції техобслуговування, швейні майстерні, стоматологічні кабінети, салони краси, цехи з виготовлення заморожених напівфабрикатів.
Принагідно очільниця структури охарактеризувала стан ринку праці Волині. Слухачі дізналися, що нині роботодавцям Волині потрібні продавці, водії, електрики, кухарі, касири, підсобні робітники, лікарі, менеджери. Загалом в області зареєстровано 1 695 актуальних вакансій. Що ж до оплати праці, то 58 відсотків від пропозицій мають рівень оплати від мінімальної до 10 тисяч гривень. Є й високооплачувані вакансії, їх 15 відсотків, де роботодавці годні платити своїм працівникам до 50 тисяч.
Членам комітету детально розповіли про гранти для ветеранів та їхніх сімей. За цією програмою можна отримати на розвиток бізнесу від 250 тисяч до мільйона. Від суми гранту залежить кількість створених нових робочих місць та наявність співфінансування (власний бюджет). Проте грантоутримувач зобов’язаний провадити бізнес упродовж трьох років.
Деталі проєкту – за посиланням.
Підсумовуючи, Алла Куцин закцентувала:
- Завдяки проєкту «єРобота» на Волині з’явилися нові бізнеси та нові робочі місця, що зменшило напругу на ринку праці краю. До держбюджету надходили кошти, а це підтримка економіки.
На завершення члени координаційного комітету погодили продовжити співпрацю із закладами освіти щодо використання дуальної форми/елементів дуальної форми здобуття освіти, а також не припиняти можливість проходження практик учнями і студентами закладів на підприємствах та організаціях.