З року в рік у всіх компаніях світу, незалежно від профілю, масштабу і внутрішньої політики, фахівці з кадрів задають претендентам одні й ті ж запитання. На перший погляд, вони не мають до майбутньої професії ніякого відношення і лише заповнюють паузу між дійсно важливими темами, однак, насправді, те, як ви на них відповісте, може розповісти досвідченому рекрутеру набагато більше, ніж ваше резюме. Отже, що ж це за питання, в чому їх істинний зміст, і як на них відповідати, щоб не сісти в калюжу?

1. Розкажіть трохи про себе

   У чому підступ. Розповісти про себе “трохи” майже неможливо. Запитання занадто загальне, а вгадати, що саме хоче дізнатися про вас інтерв’юер, не можна – доведеться просити конкретизувати питання, що для вас, швидше за все, не закінчиться нічим хорошим. Насправді, рекрутер не хоче “познайомитися з вами ближче”, а перевіряє вашу здатність презентувати себе у професійному плані і, таким чином, взаємодіяти з людьми в рамках компанії і за її межами.

   Як відповідати. Не варто перераховувати свої професійні заслуги і регалії – про них роботодавець вже встиг дізнатися з резюме. Подумайте, які особистісні якості ви цінуєте в собі більше всього, додайте небагато фактів з минулого (де вчилися, чому обрали цю професію, чи було у вас хобі) і обмовтеся про життєві цілі, не заглиблюючись в інтимні подробиці. Врешті-решт, краще трохи пофантазувати, але ні в якому разі не робити круглі очі і не “екати” – це дасть зрозуміти, що налагодження контактів – не ваша сильна риса.

2. У чому ваша головна слабкість?

   У чому підступ. Звичайно, ніхто ніколи не відповість чесно на таке запитання. І звичайно, кожен рекрутер це розуміє. Він також розуміє, що у відповідь він, швидше за все, почує завчене і вкрай розмите формулювання або незграбну спробу відбутися жартами на кшталт “Моя слабкість – це мій трудоголізм“. Однак це запитання допоможе рекрутеру визначити, наскільки чесна сидить перед ним людина, а також, чи може вона справлятися з власними вадами.

  Як відповідати. Як можна більш серйозно і обдумано. Наприклад, ви можете зізнатися, що не можете працювати в стресовій ситуації або що відчуваєте страх перед публічними виступами. Але тут же додати, що це ніяк не заважає вашій професійній діяльності, і навести приклади, як ви справлялися з цією слабкістю.

3. Ким ви бачите себе через 5 років?

   У чому підступ. Бачити себе можна ким завгодно – хоч принцом датським, хоч космонавтом, хоч фікусом. У будь-якому випадку, життя майже завжди відрізняється від наших про нього уявлень, та й рекрутера вони, здебільшого, ніяк не хвилюють. Питання полягає швидше у вашій відданості компанії та готовності будувати свою кар’єру в ній.

   Як відповідати. Зовсім не обов’язково клястися роботодавцю у вірності до гробу. Це запитання – ваш шанс розповісти про свої достоїнства: професійні і особисті досягнення, властивості характеру, амбіції й т. п., які, на ваш погляд, допоможуть вам побудувати успішну кар’єру і, відповідно, принести користь компанії-наймачу.