Актуальність професій має схильність швидко змінюватися, адже світ інтенсивно розвивається. Сучасні технології зайняли чільне місце в житті кожного з нас. Ми самі купуємо роботів, що прибирають наші домівки, косять газони, чистять басейни. І роботизація вже не здається нам дивом-дивним. Проте професії, що ще 10-20 років тому були модними, завдяки інтерактивним помічникам стають непотрібними. Але як сьогодні зрозуміти абітурієнту, які професії будуть затребувані через 5-7 років, коли він отримає диплом? Як правильно вибрати напрямок у навчанні, щоб майбутня спеціальність була не тільки улюбленою, але й актуальною і добре оплачуваною?
Вашій увазі – сучасні та майбутні тенденції ринку праці у нашій щотижневій рубриці #ПоколінняNEXT
Питання затребуваності професій хвилює не тільки школярів і їх батьків, а й великі корпорації. На жаль, думки багатьох наукових дослідників різняться і не завжди бувають точними. Наприклад, в 2010 році віщували, що в ТОП-професій, які будуть актуальними через 5 років, увійдуть нанотехнологи і працівники космічних станцій. Але в реальному житті в 2015 році найактуальнішими професіями стали програмісти і маркетологи. А ось нанотехнологи на сторінках із пошуку роботи затребувані не були. У чомусь аналітики 2010 року помилялися, а десь мали рацію. При прогнозуванні затребуваності професій потрібно враховувати безліч чинників, і деякі з них передбачити неможливо. До них належать зовнішньополітичні відносини, глобальні катастрофи, швидкий технологічний розвиток.
Аналітики впевнені, що майбутнє – за сучасними технологіями, і скоро не буде сфер діяльності, в яких вони не будуть задіяні. Тенденції сучасного ринку праці – максимальна роботизация і мінімізація фізичної праці. У майбутньому залишиться не так багато галузей, в яких потрібно буде працювати людині: медицина, освіта, персональні послуги, домогосподарство.
У зв’язку з тим, що біотехнології та IT-технології тісно входять в наше життя, аналітики пророкують появу нових професій, які будуть об’єднувати в собі і технологічну складову, і наукову: біоінженер, проєктувальник «розумного» середовища, генетичний консультант, IT-медик, урбаніст-еколог, біоетики тощо.
Загальні тенденції ринку праці на найближчі 5-7 років:
- Володіння англійською мовою стане не перевагою, а обов’язковою вимогою під час прийому на роботу;
- Ідеальне знання ПК та вміння користуватися Інтернетом – також обов’язкова умова;
- Велика частина офісних вакансій «піде додому» – працюватимуть дистанційно.
- Більш популярною стане багатопрофільність і універсальність співробітника, ніж вузька спеціалізація.
У наступному випуску читайте про найбільш затребувані професії у майбутньому.
Волинський обласний центр зайнятості