У Луцьку відкрилася нова кав'ярня «Vescovi». Завдяки грантовій програмі «єРобота» Сергій Толчин та дружина Христина розпочали бізнес на Волині. До війни родина мала мережу кав’ярень. Із початком повномасштабного вторгнення вони виїхали із Донецької області.
– Про гранти дізналися несподівано. Там можна було отримати до 250 тисяч гривень на запуск нового або розширення бізнесу, що існує. Вивчили умови, написали бізнес-план, подали заявку. Після його погодження через певний час отримали гроші, – розповідає пані Христина.
Аби волиняни могли більше дізнатися про можливості самозайнятості, директор Волинського обласного центру зайнятості Алла Куцин провела зустріч із представниками засобів масової інформації у кав’ярні, яка ще пів року тому була просто бізнес-проєкт для участі в держпрограмі «єРобота».
– Починати бізнес довелося з нуля. Звичайно, на повне відкриття довелося докладати власні кошти. Та ми у грант заклали купівлю обладнання, вітрини, трохи оренди проплатили. Проте це суттєва допомога, – ділиться пані Христина.
Про те, як отримати мікрогрант для започаткування бізнесу та розвитку підприємництва, а також про можливість отримання фінансової допомоги для ветеранів поінформувала Алла Куцин:
– Розмір мікрогранту визначається відповідно до запиту підприємця, але не менш як 50 000 гривень. За умови створення не менш ніж два робочих місця - 250 000 гривень. Проєкт триває майже рік. За цією програмою 149 мешканців Волині отримали позитивне рішення про надання мікрогранту. З них – 10 переселенці. Робототодавці, відповідно до умов гранту, мають створити загалом в області 276 нових робочих місць. Учасником програми можуть стати фізична особа-підприємець або юридична особа, крім суб’єктів господарювання державного та комунального секторів економіки. Гроші можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини та матеріалів, оренду нежитлового приміщення чи оформити лізинг на обладнання. Термін виконання гранту три роки.
Представників ЗМІ зацікавило, у яких сферах волиняни розпочинали бізнес за грантівські кошти? «Це відкриття кав’ярень, станцій технічного обслуговування автівок, продуктові магазини, стоматологічні практики, салони краси, фаст-фуди", – озвучила статистичні дані Алла Куцин.
Окрім цього, медійники дізналися про програму «Гранти для ветеранів», яка стартувала 10 квітня. У цій програмі можна отримати мільйон, проте за умови вкладення власних коштів.
Про Порядок для участі в програмах читайте у нашій рубриці «Мікрогранти» переходьте за посиланням.
Нині пані Христина уже роботодавець. За умовами гранту має двох працівників. Тож інформація про активні програми підтримки підприємців, котру повідомила очільниця обласного центру зайнятості була доречною. Адже це допоможе бізнесвумен зекономити кошти.
– Нині працедавці можуть скористатися чотирма видами компенсацій на збереження робочих місць чи створення нових. Також діють програми за працевлаштування переселенців. На сьогодні компенсацію заробітної плати у сумі 6700 отримали 369 підприємців, котрі взяли на роботу майже 800 працівників, – зазначила керівник.
Детально про нові програми підтримки роботодавців тут.
Окрім цього, у розмові Алла Куцин поінформувала про можливість одноразово отримати ваучер на навчання.
Про порядок видачі ваучерів – читайте за посиланням
На завершення бесіди присутні дізналися, яких робітників нині шукають роботодавці. У топі актуальних вакансій продавці, підсобні робітники, прибиральники, кухарі, водії, касири. Загалом кількість актуальних вакансій на Волині збільшилася із 1 200 (станом на 1 березня 2022) до 1 600 (станом на 1 травня 2023-го) із середньою заробітною платою 9850 гривень.
– У цей складний час служба зайнятості відійшла від пасивних виплат допомоги, адже держава на законодавчому рівні обмежила термін її виплати до 90 днів та максимальний розмір, що нині не перевищує мінімальну заробітну плату. Проте активно стимулює самозайнятість, допомагає роботодавцям зберегти робочі місця чи створити нові, – на завершення резюмувала Алла Куцин.