На часі – посівна. Роботодавцям сільського господарства потрібні висококваліфіковані працівники. Як підготувати універсального робітника для потреб агропромислового комплексу в умовах війни, обговорили під час бізнес-сніданку, що відбувся на базі Професійно-технічного училища №27 м. Берестечко.
30 березня учасники зустрічі – представники Управління освіти та науки Волинської облдержадміністрації, Управління агропромислового розвитку ВОДА, Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Волинській області, керівники агропідприємств та професійно-технічних навчальних закладів і структурних підрозділів ВНЗ, які здійснюють підготовку таких фахівців – обговорили стан та перспективи професійної підготовки кадрів для сільгоспвиробників.
Волинський обласний центр зайнятості на зустрічі представляла директор Алла Куцин. Модератор івенту Олександр Ткачук, заступник начальника управління освіти й науки ВОДА, першочергово надав слово своєму безпосередньому керівнику – Наталії Матвіюк. Головна освітянка області поінформувала про можливості підготовки працівників для роботодавців, котрі працюють в сфері сільського господарства. Зазначивши, що нині роботодавці мають надсучасну техніку, тож їм потрібні працівники із високим рівнем знань та професійної майстерності. На жаль, матеріально-технічна база навчальних закладів далеко не така сучасна, тож вирішити проблему допомагає дуальна форма навчання. Цей спосіб навчання дозволяє теоретичний матеріал опановувати в закладі з педагогом, а практичний – проходити на виробництві.
Заступник начальника управління агропромислового розвитку ВОДА Людмила Петрикан розповіла про стан та перспективи розвитку аграрного комплексу Волині. Зокрема, вона презентувала структуру валової продукції сільського господарства, основні культури, що вирощують в області, та розповіла про підтримку галузі із бюджетів різних рівнів. Окрім цього, Людмила Петрикан поінформувала про проєкт «єРобота», що включає грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства.
Наразі прийом заявок на всі напрямки програми "єРобота" триває. Подача заявки здійснюється через Портал Дія.
Про стан ринку праці в сільському господарстві слухачів поінформувала директор Волинського обласного центру зайнятості Алла Куцин:
– На сьогодні на обліку в службі зайнятості перебуває 1 973 особи, нову роботу отримали 810, ще 101 людина скерована на навчання. Вакансій же у сфері сільського господарства налічуємо 46 одиниць. Найбільше пропозицій для трактористів – 10, озеленювачів – 8, агрономів – 5. Натомість у цій сфері шукають роботу 158 фахівців. Це і плодоовочівники, озеленювачі, майстри лісу й інші.
Окрім цього, керівник служби зайнятості зазначила, що минулого року на потреби роботодавців агропромислового комплексу професійне навчання пройшли 1 897 безробітних. Троє з них використали ваучер на навчання за професією «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» різних категорій.
– Цього року за сприяння служби зайнятості здобували новий фах та підвищували кваліфікацію 149 людей. З них – 45 осіб для сільського господарства, – зазначила Алла Куцин.
Очільниця поділилася інформацією щодо сприяння працевлаштуванню через професійне навчання й окреслила порядок видачі ваучера для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці:
– Цьогоріч уряд збільшив фінансування на видачу ваучерів і розширив перелік категорій осіб, котрі мають право отримати ваучер на навчання, та спеціальностей, за якими вони можуть підвищувати кваліфікацію чи змінювати фах. Нині його вартість становить майже 27 тисяч гривень.
Про можливість отримати ваучер на навчання працівників чи підвищити їх рівень кваліфікації – читайте за посиланням.
Слухачі також дізналися про державну грантову програму «єРобота», яка охоплює всі сфери діяльності малого бізнесу. Сума виплати сягала до 250-ти тисяч гривень. Минулоріч на Волині 122 учасники отримали позитивне рішення у цьому проєкті.
На завершення розмови директор Волинського ОЦЗ акцентувала на можливості роботодавцям отримати фінансову підтримку через активні державні програми. Умови отримання компенсацій – читайте за посиланням.
У діалозі взяли участь і роботодавці, які однією з основних проблем вважають нестачу кваліфікованих кадрів для АПК. Вони б хотіли, аби їхні працівники не лише годились для роботи на застарілій техніці, але й могли б працювати на новітній сільгосптехніці та з новітніми агротехнологіями.
Ба більше, аграрії акцентували на потребі навчальним закладам ліцензувати професію «оператор дрона», адже упродовж чотирьох років вони змушені шукати таких фахівців у сусідніх областях. До слова, Алла Куцин надала роботодавцям інформацію про можливість навчання операторів дрона у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Нині таких фахівців готують у Рівному за чотири дні.
Учасники ухвалили рекомендації щодо поліпшення якості підготовки кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів для потреб агропромислового комплексу Волині.